Klimat - ogólnie
Ze względu na ogromny obszar kraju najlepsza pora na podróż zależy od regionu. Chcąc uniknąć pory deszczowej na północy, a jednocześnie zachmurzonego nieba i względnego chłodu na południu najlepiej wybierać pory przejściowe: kwiecień i maj lub wrzesień i październik. Na wschodnim wybrzeżu opady deszczu są bardziej równomiernie rozłożone w ciągu roku, jednak ich większe natężenie cechuje miesiące od grudnia do marca w okolicach Brisbane, a od stycznia do czerwca w rejonie Sydney.
W Australii Zachodniej klimat jest bardzo przyjemny od października do maja, dni są bardzo słoneczne i ciepłe, noce chłodne. Zimą, od czerwca do września, jest trochę chłodno, a przede wszystkim często pada. Na południowych krańcach Australii zima jest bardziej wyraźna: noce są zimne, wieje silny wiatr. Przymrozki są jednak rzadkością.
Australia - część centralna
W głębi kraju na ogromnych obszarach pustynnych od października do marca panują bardzo wysokie temperatury a najlepszy okres na odwiedziny tej części kraju to początek i koniec zimy, czyli kwiecień i maj oraz sierpień i wrzesień.
Australia - część północna
Na północy kraju panuje klimat równikowy. Od maja do połowy października trwa upalna pora sucha a od grudnia do marca pora deszczowa z jeszcze wyższymi temperaturami, uciążliwą wilgotnością powietrza i bardzo obfitymi opadami deszczu.
Przed udaniem się do Australii, polscy obywatele muszą wyrobić wizę, złożenie wniosku i otrzymanie potwierdzenia jej przyznania może odbywać się za pośrednictwem internetu.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Australia jest krajem zupełnie bezpiecznym, poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jednak jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)