Klimat Nigru charakteryzują dwie wyraźne pory roku- sucha i deszczowa. Oczywiście pierwsza z nich jest najlepszym okresem na odwiedziny tego państwa również dlatego, że w czasie pory deszczowej wzrasta zagrożenie związane z wszelkimi chorobami tropikalnymi. Pora sucha trwa w Nigrze od listopada do kwietnia.
Obywatele RP muszą mieć wizy na przejazd i pobyt. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Nigru (najbliższe znajduje się w Berlinie). Osoba ubiegająca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Warunki sanitarne są ekstremalne. Najlepiej pić butelkowaną wodę mineralną, dokładnie myć warzywa i owoce, a w restauracjach zamawiać wyłącznie gorące posiłki. Przy wjeździe wymagane jest od cudzoziemców powyżej 1 roku życia posiadanie książeczki szczepień z adnotacją o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Zaleca się ponadto szczepienia przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych, błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W pewnych przypadkach - zwłaszcza przy podróżach poza ośrodki miejskie - wskazane jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. W południowej, przylegającej do Nigerii części kraju występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych (głównie w czasie pory suchej, od lutego do lipca), gruźlicą oraz AIDS.
Niger jest krajem stosunkowo bezpiecznym chociaż powinno się unikać podróżowania nocą oraz samotnych spacerów po najbiedniejszych dzielnicach większych miast.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)