Wprawdzie północ Meksyku kojarzy się z pustyniami rodem z westernów, trzeba pamiętać, że nie cały rok jest tam tak gorąco. Surowy klimat potrafi nie tylko dopiec latem ale również nieco schłodzić i zalać krótkimi ale intensywnymi ulewami zimą. Dla reszty obszaru kraju można zasadniczo wyróżnić porę suchą (XI- IV) i deszczową (V- X). Meksyk najlepiej odwiedzać między październikiem a kwietniem, kiedy opady wszędzie są najmniejsze a temperatury umiarkowane.
Podczas przekraczania granicy nie wymaga się przedstawienia zaświadczeń o szczepieniach przeciw chorobom zakaźnym. Praktycznie na całym terytorium kraju istnieje znaczne zagrożenie amebozą. W porze deszczowej, głównie na terenach pokrytych lasem tropikalnym, występuje zagrożenie malarią.
Obecnie najbardziej zagrożone przestępczością zorganizowaną rejony kraju to stany Sinaloa, Baja California, Chiapas oraz Michoacán. Zagrożenia wynikają przede wszystkim z działania na tym terenie karteli narkotykowych. Turyści powinni być tam przygotowani na kontrole ze strony policji, a w niektórych przypadkach nawet wojska. W stanie Chiapas oraz w małym stopniu w stanie Guerrero zagrożenie związane też jest z działalnością oddziałów zbrojnej partyzantki. Oprócz tego w Meksyku istnieje duże zagrożenie tak zwaną przestępczością pospolitą.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)