Klimat Czadu jest dość zróżnicowany. Północna część tego państwa leży w strefie klimatu pustynnego podczas gdy w południowej części wyraźnie widać już podział na 2 pory roku, suchą i deszczową. Druga z nich, w okolicach Moundou trwa mniej więcej od maja do października i stopniowo zanika, jeśli poruszamy się na północ kraju. Pora sucha trwa tu od listopada do kwietnia i cechuje się bardzo wysokimi temperaturami, które osiągają apogeum od lutego do kwietnia. W związku z tym najlepszą porą na odwiedziny Czadu jest okres od listopada do lutego, kiedy już nie padają ulewne deszcze, a jeszcze nie praży tropikalne słońce.
Występuje tu duże zagrożenie sanitarno- epidemiologiczne. Przy wjeździe wymagane jest od cudzoziemców powyżej 1 roku życia posiadanie książeczki szczepień z adnotacją o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Zaleca się ponadto szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W pewnych przypadkach - zwłaszcza przy podróżach poza ośrodki miejskie - wskazane jest szczepienie przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych i wściekliźnie. Występuje malaria, oraz w okresie pory deszczowej, cholera.
Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów. Odradza się zdecydowanie podróż nocą, gdyż zdarzają się napady uzbrojonych band. Ze względów bezpieczeństwa odradza się podróżowanie do prefektur Borkou, Ennedi i Tibesti (często dochodzi tam do walk między wojskami rządowymi a ugrupowaniami rebeliantów), a także wszelkie podróże w strefy przygraniczne, zwłaszcza z Libią, Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. W północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)