Przez północną część Demokratycznej Republiki Konga przebiega równik, co sprawia, że w większości kraju przez cały rok jest bardzo gorąco i wilgotno. Podział na porę suchą i deszczową zaczyna być widoczny im dalej na północ lub południe. Najlepszy okres na odwiedziny tego kraju to miesiące od maja do października (lub od grudnia do lutego dla północy kraju), kiedy opady są najmniejsze.
Polscy turyści udający się do tego kraju muszą mieć wizy pobytowe lub tranzytowe, które można uzyskać w Ambasadzie DRK w Warszawie. Po przyjeździe do Kinszasy obywatele z krajów Unii Europejskiej ze względów bezpieczeństwa powinni zarejestrować się w swoich przedstawicielstwach dyplomatycznych. Dla obywateli polskich przedstawicielstwem właściwym terytorialnie jest ambasada RP w Luandzie.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Sytuacja polityczna w Demokratycznej Republice Konga pozostaje niestabilna. W prowincjach Nord Kivu, Sud Kivu i Orientale działają grupy zbrojne i rebelianci. Okresowo dochodzi do potyczek zbrojnych. Z tego powodu stanowczo odradza się podróżowanie w te rejony.
W ostatnim czasie poziom bezpieczeństwa w stolicy znacznie się obniżył. Wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, nawet w centrum miasta. Należy unikać poruszania się w pojedynkę i pieszo, zwłaszcza w nocy.
Z uwagi na tropikalny klimat występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest obowiązkowe, zaleca się także szczepienia przeciw tężcowi, cholerze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Do najczęściej występujących chorób należą malaria i dur brzuszny. Okresowo wybuchają epidemie cholery, dżumy i eboli.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)