Pogoda w Beninie dzieli się na dwa wyraźne okresy: porę suchą i deszczową. Pierwsza z nich trwa od listopada do marca. Charakterystycznym zjawiskiem jest wówczas barmatan, czyli suchy wiatr niosący z pustyni piach i pył. Od kwietnia do końca października trwa pora deszczowa, która apogeum osiąga w czerwcu i lipcu. Może wtedy padać nawet 15 dni w miesiącu.
Obywatele polscy udający się do Beninu muszą mieć ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Beninu (w Polsce brak, najbliższe w Moskwie) lub na granicy Beninu. Wjazd następuje na podstawie czasowego zezwolenia, a wizę pobytową wystawia najbliższy urząd imigracyjny w pierwszy dzień roboczy. Należy przedstawić powrotny bilet lotniczy lub środki finansowe na jego zakup (np. w postaci kaucji wpłaconej do banku lub biura podróży).
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie takimi chorobami, jak: malaria, cholera, tyfus, żółta febra, wirusowe zapalenie opon mózgowych, AIDS, a także wieloma chorobami tropikalnymi, jednak poziom ryzyka może być bardzo różny, zależnie od miejsca pobytu w Beninie i warunków higienicznych. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, wykonane co najmniej 10 dni przed datą wjazdu do Beninu.
Benin w porównaniu z innymi państwami regionu jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)