Samarra
Wpisane na listę UNESCO starożytne miasto, będące niegdyś potężną stolicą Imperium Abbasydów, pełne tajemnic wciąż czekających na odkrycie.
wyślij zdjęcie
Irbil
Jedno z najstarszych miast świata, stolica Irackiego Kurdystanu: Autonomicznego Okręgu, będącego zalążkiem państwa Kurdów, dwudziestopięciomilionowego narodu wciąż nie posiadającego własnego terytorium.
wyślij zdjęcie
Aszur
Ruiny liczącego sobie 5 tysięcy lat potężnego miasta, będącego niegdyś stolicą państwa Asyryjczyków.
wyślij zdjęcie
Kanion Kharand
Piękny wąwóz o pionowych zboczach nieopodal Rawanduz, malowniczo położonego, górskiego miasta w Kurdystanie.
wyślij zdjęcie
Hatra
Ruiny wspaniałego miasta warownego ze świątyniami o pięknej greckiej i rzymskiej architekturze zdobionymi motywami orientalnymi.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Ci, którzy nie lubią upałów, powinni stanowczo unikać Iraku w miesiącach letnich, kiedy panuje susza a temperatury sięgają pięćdziesięciu stopni. Z kolei zima potrafi być zaskakująco chłodna, w szczególności na północy, w dużej odległości od morza. Jest to też okres opadów w północnej, najbardziej zielonej części kraju. Irak najlepiej odwiedzać w porach przejściowych: wiosną i jesienią.
Do czasu ustabilizowania się sytuacji w Iraku Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wstrzymanie się od wyjazdów do tego kraju. Wszelkie informacje o zmianach sytuacji w Iraku są umieszczane na bieżąco w dziale „Aktualności” na stronie internetowej polskiego MSZ (www.msz.gov.pl).
Obywatele RP mogą wjeżdżać do Iraku na podstawie wiz uzyskanych osobiście w irackich przedstawicielstwach dyplomatycznych lub konsulatach. Wprowadzono obowiązek zgłoszenia przyjazdu cudzoziemców do lokalnego biura meldunkowego w okresie 10 dni od przekroczenia granicy. Przywrócono także obowiązek poddawania się testom na AIDS.
Region Kurdystanu
Obywatele Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych mogą przyjeżdżać do Autonomicznego Regionu Irackiego Kurdystanu bez irackich wiz. Przy przekraczaniu granicy na odcinkach irackiego Kurdystanu, np. na lotnisku w Irbilu otrzymuje się podczas kontroli paszportowej pozwolenie na 10 dniowy pobyt, które obowiązuje jedynie na terenie irackiego Kurdystanu, to jest w prowincjach Irbil, Sulajmanija i Dohuk. Pobyty przekraczające 10 dni winny być przedłużane we właściwym miejscowo posterunku policji. Na podstawie kurdyjskich pozwoleń na wjazd nie wolno podróżować po innych niż Kurdystan rejonach Iraku.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Choć sytuacja bezpieczeństwa poprawiła się w pewnym stopniu w stosunku do lat ubiegłych, mimo to stan zagrożenia jest bardzo wysoki. W dalszym ciągu trwa konflikt szyicko- sunnicki, narasta kurdyjsko- arabski. Zarówno w Bagdadzie, jak i na terenie niemal całego Iraku działają uzbrojone grupy zagranicznych bojowników z ekstremistycznych ugrupowań terrorystycznych, a także zwolenników dawnego reżimu, fedainów, byłych wojskowych czy oficerów służb bezpieczeństwa.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)