Samarkanda
Wpisane na listę UNESCO, założone 2700 lat temu miasto, słynące z niespotykanej, nawet jak na środkową Azję, mieszanki kultur i wpływów.
wyślij zdjęcie
Buchara
Jedno z ciekawszych i piękniejszych miast Jedwabnego Szlaku, praktycznie nie zmienione od czasów średniowiecza.
wyślij zdjęcie
Iczan Kała
Kolejny z wpisanych na listę UNESCO przystanków Jedwabnego szlaku, słynący z wielu niezwykłych budowli: meczetów, pałaców, medras i mauzoleów.
wyślij zdjęcie
Morze Aralskie
Będące ofiarą ludzkiej bezmyślności zanikające jezioro, którego obniżające się wody odsłoniły tysiące kilometrów pustyni, zostawiły setki wraków statków i łodzi, oraz opustoszyły wielotysięczne miasta portowe.
wyślij zdjęcie
Kyzylkum Tugai and Sand Reserve
Wyjątkowy rezerwat leżący na granicy dwóch światów: malowniczych, zielonych górskich zboczy i piaszczystej, suchej pustyni.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Uzbekistan leży w głębi azjatyckiego kontynentu, z dala od wielkich zbiorników morskich. Takie położenie sprawia, że klimat jest tu bardzo surowy- mroźny zimą i upalny latem- a jednocześnie suchy. Kraj ten najlepiej odwiedzać w czasie pór przejściowych: wiosną i jesienią. Uniknie się wówczas największych upałów, które w najbardziej wysuniętych na południe krańcach kraju mogą sięgać średnio nawet powyżej 40 stopni. Zima jest tu zaskakująco mroźna, zwłaszcza w stepowej, północno- zachodniej części kraju. Południowo- wschodnia część nie dostaje się pod wpływ zimnych mas powietrza z północy dzięki barierze ogromnych łańcuchów górskich.
W związku ze wzmocnioną kontrolą ruchu osobowego wewnątrz kraju, cudzoziemcy powinni zawsze mieć przy sobie paszport z wizą. Obywatele Polski objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie na podstawie zaproszenia od osoby prawnej akredytowanej w Uzbekistanie lub od obywatela Uzbekistanu, a także na podstawie vouchera uzbeckiego biura turystycznego. Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. dwóch tygodni. Na miejscu można ją przedłużyć. Należy obowiązkowo w ciągu 72 godzin po przybyciu dokonać meldunku w miejscowym OWIR (rejonowy wydział MSW), w przypadku noclegu w hotelu meldunek załatwia hotel.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe. Koszt wizyty u lekarza wynosi od 15 USD, doby w szpitalu - ok. 80 USD. Uzbekistan jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Pewne zagrożenie stanowią kradzieże kieszonkowe (głównie na bazarach, dworcach itd.).
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)