Klimat - ogólnie
Madagaskar jest niemalże dwukrotnie większy od Polski, a jego zróżnicowana rzeźba i położenie bardzo różnicują warunki klimatyczne tam panujące. Można wyróżnić trzy strefy: wybrzeże zachodnie, wyżynne i górskie centrum wyspy, oraz wybrzeże wschodnie.
Madagaskar- wybrzeże zachodnie
Wybrzeże zachodnie wyspy jest dużo bardziej suche niż wschodnie. Nawet w czasie pory deszczowej, trwającej od listopada do kwietnia, jest tu dość słonecznie, jednak w listopadzie i grudniu burze zdarzają się codziennie. W ten rejon wyspy najlepiej wybrać się między majem a październikiem, kiedy opady są jedynie symboliczne a temperatury nieco niższe niż w pozostałych miesiącach w roku.
Madagaskar- wyżynne i górskie centrum wyspy
Centrum ma nieco inny klimat niż jej wybrzeża co jest spowodowane między innymi jego urozmaiconą rzeźbą. Pora sucha trwa tu od kwietnia do września i jest to zdecydowanie najlepszy okres na wycieczki, również dlatego, że na wyżynach temperatury są wówczas bardzo umiarkowane i mogą wręcz przypominać polskie, niezbyt upalne lato. Pora deszczowa to czas ulew, upału i wilgoci.
Madagaskar- wybrzeże wschodnie
Wybrzeże wschodnie to najmniej przyjazny pogodowo fragment wyspy. Deszcze o różnym natężeniu padają tu praktycznie przez cały rok, a w okolicach lutego zdarzają się groźne cyklony. Opady najbardziej słabną we wrześniu i październiku i to jest najlepszy okres na odwiedziny tego wybrzeża Madagaskaru.
Wizę pobytową można uzyskać na lotnisku w Antananarywie. Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie. Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu oraz powrotny bilet.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Na wybrzeżu istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię.
Madagaskar jest krajem względnie bezpiecznym i podstawowe środki ostrożności powinny być w pełni wystarczające dla odbycia bezpiecznej podróży
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)