Jadąc do Mauretanii powinno się unikać lata, czyli pory największych upałów. Temperatura zaczyna wzrastać już w marcu osiągając średnio 36-40 stopni w maju i utrzymuje się aż do września. Pora nieco chłodniejsza trwa od listopada do marca i to jest najlepszy okres na odwiedziny Mauretanii.
Obywatele polscy udający się do Mauretanii objęci są obowiązkiem wizowym (najbliższe mauretańskie przedstawicielstwa dyplomatyczne znajdują się w Moskwie Berlinie i w Paryżu). Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Mauretanii w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Francji. Wizy turystyczne ważne są na okres 30 dni (z możliwością przedłużenia na miejscu). Można ubiegać się o wizę wielokrotnego wjazdu (w przypadku planowania podróży do Senegalu lub Mali). Granicę lądową można przekraczać od strony Sahary Zachodniej; została ona otwarta w 2002 roku.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Mimo oficjalnych deklaracji o braku zagrożeń epidemiologicznych w Mauretanii występuje ameboza, a także ogniska cholery i trądu; na południu, przy granicy z Senegalem - również malaria. Mogą występować ogniska wścieklizny, także w miastach. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce typu A.
W Mauretanii istnieje realne zagrożenie atakami terrorystycznymi i chociaż turyści nie są ich celem to zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Należy przestrzegać norm obyczajowych obowiązujących w krajach muzułmańskich, a zwłaszcza powstrzymywać się od jedzenia, picia i palenia w miejscach publicznych w czasie ramadanu, muzułmańskiego miesiąca postu. Kobiety winny unikać zbyt swobodnych strojów, szczególnie poza stolicą.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)