Mohendżo Daro
Wpisane na listę UNESCO ruiny liczące sobie ponad 3000 lat, pozostałość po rozległym mieście w dolinie Indusu.
wyślij zdjęcie
Karakorum Highway
Wijąca się między gigantami Karakorum najwyżej położona droga na świecie, łącząca Chiny i Pakistan.
wyślij zdjęcie
Lahore
Najciekawsze miasto Pakistanu, zachwycające zarówno zabytkami (meczety, forty, ogrody wpisane na listę UNESCO), jak i kulturą oraz barwną codziennością mieszkańców.
wyślij zdjęcie
Dolina Kalaszy
Wyjątkowe miejsce, w którym w trzy niewielkie wioski są zamieszkane przez plemię Kalaszy, według legendy będących potomkami Aleksandra Wielkiego.
wyślij zdjęcie
Fort Rohtas
Nigdy nie zdobyty i przez to zupełnie nie zmieniony fort z XVI wieku, będący doskonałym przykładem muzułmańskiej architektury obronnej.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Klimat - ogólnie
Pakistan to kraj ponad dwukrotnie większy od Polski, o bardzo zróżnicowanej rzeźbie terenu.
Pakistan- część północna
Na północy jego obszar jest ograniczony przez wysokie łańcuchy górskie, które zdecydowanie powinno odwiedzać się latem, kiedy granica pokrywy śnieżnej jest najwyżej. Jest to wprawdzie pora monsunowa ale nie dotyka ona tutejszych osłoniętych dolin.
Pakistan- część zachodnia
Jeżeli ktoś planuje ambitne wysokogórskie wyprawy albo odwiedziny zachodniej, wyżej położonej części kraju, powinien wybrać jesień lub, z wyłączeniem wysokich gór, wiosnę. Uniknie się wówczas dość ostrej zimy i dokuczliwych upałów.
Pakistan- Dolina Indusu
Dolinę Indusu i wszystkie niżej położone tereny powinno się odwiedzać w porze chłodnej. Uniknie się dzięki temu czterdziestostopniowych upałów i bardzo wilgotnego powietrza, przynoszonego tu latem morskie, monsunowe wiatry.
W związku z utrzymującym się wysokim stopniem zagrożenia atakami terrorystycznymi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wyjazdy do Islamskiej Republiki Pakistanu. Pobyt w Pakistanie wiąże się obecnie z narażeniem życia, a odpowiedzialność za decyzję o wyjeździe oraz własne bezpieczeństwo należy całkowicie do osób podróżujących. Ministerstwo sugeruje również podjęcie kontaktu z Ambasadą w przypadku planowanego wyjazdu na teren Islamskiej Republiki Pakistanu.
Obowiązkowe szczepienia nie są wymagane od przyjeżdżających z Europy, jednak wskazane jest zachowanie szczególnej higieny i ostrożności ze względu na występujące w Pakistanie ryzyko endemicznych chorób zakaźnych i pasożytniczych.
Zagrożenia dla bezpieczeństwa cudzoziemców w Pakistanie wynikają zarówno z przestępczości kryminalnej (zwłaszcza w Karaczi i innych dużych skupiskach miejskich), jak też z narastających ataków terrorystycznych (zamachy bombowe, w tym samobójcze, porwania). Akty te wymierzone są zarówno przeciw osobom i instytucjom utożsamianym z interesami państw koalicji antyterrorystycznej, czy też szeroko rozumianą kulturą Zachodu (jak kościoły i szkoły chrześcijańskie, zachodnie restauracje i kluby, hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne oraz inne miejsca zgromadzeń cudzoziemców), jak również przeciw obiektom rządowym i komunikacyjnym. Ze względu na otwarty konflikt zbrojny pomiędzy rządem, a tak zwanymi pakistańskimi talibami, bezwzględnie należy unikać podróży na terytorium Khyber-Pakhtunkhwa i Terytoria Północne oraz do Beludżystanu.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)