Wielki Mur Chiński
Największe na świecie dzieło inżynierii obronnej i symbol państwa środka, będący jednym wybudowanym przez człowieka obiektem który widać z przestrzeni kosmicznej.
wyślij zdjęcie
Wulingyuan
Urzekający pięknem region w prowincji Sichuan, ze skalnymi mostami i jaskiniami,
a przede wszystkim tysiącami piaskowych iglic wysokich nawet na 200 metrów.
wyślij zdjęcie
Rezerwat pand wielkich
Znajdujący się w prowincji Siczuan obszar ochronny pand wielkich oraz wielu innych gatunków, jak np. Pandy małej, czy pantery snieżnej.
wyślij zdjęcie
Hongkong
Niegdyś objęta stuletnią brytyjską dzierżawą, dziś podległa Chińskiej Republice Ludowej jedna z dynamiczniej rozwijających się metropolii świata.
wyślij zdjęcie
Krajobraz krasowy południowych Chin
Rozciągające się na obszarze pół miliona kilometrów kwadratowych skupisko niezliczonych form krasowych: jaskiń, skalnych mostów, zapadlisk, słupów, wież i tysięcy innych niepowtarzalnych kształtów.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Klimat - ogólnie
Chiny są ogromnym państwem w którym można znaleźć właściwie każdy rodzaj klimatu, a zróżnicowanie krajobrazu zadowoli każdego podróżnika: od piaskowych po lodowe pustynie i od gorących wybrzeży po najwyższe góry świata- Himalaje.
Chiny północne i północno-zachodnie
Położone na północ od Tybetu kotliny, Dżungarska i Tarymska, a także leżący na zachód od Pekinu płaskowyż Ordos, to tereny bardzo suche. W kotlinach występują ogromne wahania temperatur w ciągu roku: zima jest bardzo mroźna i wietrzna a lato upalne z niewielkimi opadami. Płaskowyż Ordos również jest suchy, jednak dzięki większej wysokości nad poziomem morza lato jest tu nieco mniej upalne.
Chiny - Wyżyna Tybetańska
Na Wyżynie Tybetańskiej panuje bardzo surowy klimat, ze zróżnicowanymi temperaturami, zależnymi nie tylko od pory roku ale i wysokości nad poziomem morza. W niższych partiach tego obszaru najbardziej dokuczliwym zjawiskiem jest wiatr, który zimą potęguje odczucie zimna a latem niesie ze sobą chmury pyłu i piasku. Dlatego też w te rejony najlepiej wybrać się wczesnym latem, kiedy panują przyjemne, umiarkowane temperatury.
Chiny północno-wschodnie
Na samej północy Mandżurii zwykle panuje bardzo mroźna i długa zima, z temperaturami mogącymi spadać nawet do -30 stopni, podczas gdy latem są one większe o 3-5 stopni od tych do jakich przyzwyczaja polskie lato. Im dalej na południe tym klimat staje się łagodniejszy, jednak upalne, wietrzne i wilgotne lato, oraz mroźna zima sprawiają, że najlepszym okresem na odwiedziny tych rejonów jest wiosna i przede wszystkim jesień.
Chiny południowo-wschodnie
W południowych Chinach panuje właściwie podzwrotnikowy klimat. Najlepszymi okresami na odwiedziny tego regionu są krótkie pory przejściowe i zima, kiedy panują umiarkowane temperatury i brak letnich dużych opadów deszczu.
Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu i/lub Makao traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując podróż do tych miejsc, należy pamiętać, aby w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę dwu- lub wielokrotną. Wizę na wjazd do Chin kontynentalnych z Hongkongu lub z Makao można uzyskać w działających tam biurach łącznikowych centralnych władz ChRL, a także za pośrednictwem agencji turystycznej China Travel Service. Przedłużenia ważności wizy można dokonać jedynie w dużych miastach w Biurach Bezpieczeństwa Publicznego, tzw. gonganju (w Wydziałach Kontroli Ruchu Osobowego Cudzoziemców). Procedura przedłużania ważności wizy trwa zwykle 5 dni roboczych, co należy uwzględnić w planach podróży. Wbrew ogólnie panującym opiniom, nie ma formalnych przeszkód w odniesieniu do wyjazdów grupowych do Tybetu. Potrzebna jest natomiast specjalna zgoda władz Tybetu na poruszanie się po tym regionie. Należy ją załatwić przed wyjazdem do Tybetu. Bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia nie można dokonać zakupu biletów na pociąg lub samolot. Celem odwiedzenia szeregu regionów w Tybecie wymagane jest posiadanie dodatkowo oddzielnych pozwoleń. Każdy cudzoziemiec podróżujący do Lhasy musi być członkiem grupy turystycznej. Wielkość grupy powinna wynosić co najmniej 2 osoby, jednak minimalna liczba może być zwiększona do 3 lub 4 osób. Wszystkie osoby w grupie turystycznej muszą mieć to samo obywatelstwo oraz posiadać paszport tego samego państwa. Wszystkie formalności związane z podróżą do Lhasy muszą być załatwione co najmniej 10 dni roboczych przed planowanym wyjazdem, z uwagi na to, iż tyle czasu jest wymagane przy ubieganiu się o uzyskanie pozwolenia na wjazd do Tybetu.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Ważna książeczka szczepień jest wymagana, jeśli turysta przybywa z kraju lub regionu umieszczonego na liście zagrożeń epidemiologicznych WHO. Przed przekroczeniem granicy należy wypełnić deklarację zdrowotną. Nie wpuszcza się do Chin chorych na gruźlicę, trąd, tyfus i cholerę, osób zarażonych wenerycznie, a także chorych psychicznie. W Chinach nadal odnotowuje się zwiększoną liczbę zachorowań na żółtaczkę pokarmową typu A - zalecane jest szczepienie profilaktyczne. W południowej części Chin, na południe od 25. równoleżnika, występuje zagrożenie amebą, malarią, gorączką tropikalną. W regionach wiejskich Chin południowych występuje zagrożenie wirusowym zapaleniem opon mózgowych, które jest roznoszone przez komary.
Chiny są krajem dość bezpiecznym, jednak w miejscach popularnych wśród turystów plagą są drobne wymuszenia w restauracjach, barach, komunikacji itd.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)