Park Narodowy Mana Pools
Wpisany na listę obszar chroniony nad brzegami Zambezi, zamieszkany przez liczne dzikie zwierzęta: słonie, bawoły, lwy, lamparty, żyrafy, krokodyle i wiele innych.
wyślij zdjęcie
Góry Matobo
Wpisane na listę UNESCO niesamowite, ogromne chaotyczne formacje skalne, wśród których można znaleźć naskalne malowidła buszmenów.
wyślij zdjęcie
Wodospad Mutarazi
Drugi co do wysokości wodospad w Afryce i trzeci na świecie, osiągający 762 metry.
wyślij zdjęcie
Wielkie Zimbabwe
Wielkie Zimbabwe to ogromny kompleks ruin będący jednym z najbardziej tajemniczych miejsc Afryki.
Wszystkie tamtejsze budowle wzniesiono z granitowych kostek (lub cegieł) bez użycia jakiejkolwiek zaprawy. Obiektem głównym jest Świątynia - budowla owalnego kształtu o średnicy ok. 80 m, składająca się z wysokiego na 10 m i szerokiego miejscami na 5 m muru, wewnątrz którego wznosi się tajemnicza stożkowata wieża 12-metrowej wysokości i kilka innych obiektów, również kamiennych, nieznanego przeznaczenia.
Naukowcom udało się oszacować wiek znalezionych tam przedmiotów na około 600- 800 lat, jednak wciąż nie wiadomo jakiej techniki użyto do cięcia niemal równych wielkością oraz kształtem kostek kamienia, kiedy kompleks został wzniesiony i… skąd pochodził budulec.
Podobnych zagadek związanych z tym miejscem jest całe mnóstwo a najodważniejsi twierdzą, że Wielkie Zimbabwe to biblijny Ofir- miasto w którym zaopatrywał się w złoto sam król Salomon.
wyślij zdjęcie
Rezerwat Imire
Prywatny rezerwat przyrody prowadzący program rozrodu czarnych nosorożców, mający na celu uratowanie tego gatunku przed wyginięciem.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Klimat w Zimbabwe dzieli się na dwie wyraźne pory roku. Pierwsza z nich, deszczowa, trwa od listopada do marca. Jest to oczywiście okres wzmożonych opadów, wyższych temperatur i wilgotnego powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że im dalej na południe tym pora deszczowa krótsza i mniej dokuczliwa. Pora sucha trwa tu od kwietnia do października i jest zdecydowanie najlepszym okresem na odwiedziny Zimbabwe.
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Zimbabwe za granicą lub w głównych granicznych punktach kontroli. Wiza wjazdowa jednokrotna kosztuje 30 USD, dwukrotna - 45 USD. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Decyzję o okresie ważności wizy podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy, który może wystawić wizę jednokrotną lub dwukrotną do 30 dni. Ze względu na poważny kryzys polityczny i gospodarczy, przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Zimbabwe zaleca się zasięgnąć uprzednio informacji o warunkach podróży do tego kraju.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Praktycznie w całym kraju występują ogniska cholery. Miejscowe służby sanitarne i medyczne są niewydolne, infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna funkcjonuje jedynie w dużych miastach (Harare, Bulawayo).Od osób przyjeżdżających z krajów, w których odnotowano przypadki żółtej febry lub w których choroba ta jest endemiczna, wymagane jest szczepienie przeciw tej chorobie. Na niżej położonych terenach (Victoria Falls, Kariba) występuje zagrożenie malarią. Bardzo duża jest zachorowalność na AIDS. Brak opieki medycznej o standardzie europejskim. W nielicznych szpitalach w Harare możliwa jest jedynie opieka o charakterze interwencyjnym. Cena wizyty prywatnej wynosi 50-100 USD, a doba w prywatnym szpitalu ok. 150-300 USD. Stawki ulegają znacznym fluktuacjom.
Istnieje poważne zagrożenie przestępczością zarówno w miastach Harare i Bulawayo, jak i na terenach wiejskich. Nierzadkie są przypadki kradzieży pieniędzy i paszportów z pokojów hotelowych. W związku z kryzysem polityczno-społecznym wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, których ofiarami są często właściciele luksusowych samochodów.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)