Berbera
Miasteczko nad Zatoką Adeńską, reklamowane jako najpiękniejszy w kraju fragment wybrzeża.
wyślij zdjęcie
Laas Gees
Odkryte w 2002 roku malowidła naskalne w jaskini niedaleko Hargeisy, prawdopodobnie najstarsze w Afryce.
wyślij zdjęcie
Góry Sheikh
Dzikie, sięgające 2000 metrów pasmo górskie, będące częścią rozciągającego się na całą długość rogu Afryki, łańcucha górskiego Golis.
wyślij zdjęcie
Zeilla
Niewielki port nad Zatoką Adeńską, którego historia sięga aż VII wieku naszej ery.
wyślij zdjęcie
Góra Daallo
Piękny, zielony od roślinności płaskowyż z którego rozpościera się rozległy widok na Zatokę Adeńską.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Północne wybrzeże Somalii, czyli tereny niezależnego, chociaż nie uznawanego przez „społeczność międzynarodową”, Somalilandu, jest gorące i parne przez cały rok. Temperatury nie rzadko sięgają powyżej 50 stopni, nie pada prawie wcale. Większe i częstsze deszcze zdarzają się jedynie na wyżej położonych obszarach. Wybrzeże wschodnie również jest skrajnie upalne ale tu pada już częściej, przede wszystkim od marca do sierpnia. Na szczęscie, im dalej w głąb lądu, tym łatwiej schować się przed spiekotą, zwłaszcza w górach, gdzie przynajmniej noc przynosi kojący chłód.
Zaleca się unikanie podróżowania do Somalii bez względu na cel i charakter podróży. Somali, której władze właściwie tylko formalnie administrują południową częścią kraju (północno- zachodnia to samozwańczy Somaliland, północno- wschodnia zaś Puntland), utrzymują się w stolicy (Mogadiszu) wyłącznie dzięki pomocy kontyngentu wojskowego AMISOM. Większość obszaru (ponad 70% i duża część rejonów stołecznych) jest opanowana przez ekstremistyczną partyzantkę islamską Al.-Shabaab. Zwiększa ona stale swoją aktywność, dodając do regularnych działań militarnych również akcje terrorystyczne.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Ubezpieczenie powinno obejmować koszty ewentualnej lotniczej ewakuacji z Somalii. Służba zdrowia praktycznie nie istnieje (z wyjątkiem szpitali w Mogadiszu i Hargeisa). Powszechne są choroby związane z wirusem polio oraz dolegliwości powodowane skażeniem wody.
Bardzo wysokie jest zagrożenie działalnością terrorystyczną, powszechna jest pospolita przestępczość i porwania. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowanie odradza się korzystanie z lokalnych, prywatnych linii lotniczych (również etiopskich).
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)