Jeziora Ubari
Cztery niewielkie słone jeziora, leżące w samym centrum piaszczystego morza wydm.
wyślij zdjęcie
Sabrata
Wpisana na listę UNESCO piękna fenicka osada handlowa z historią liczącą już blisko dwa tysiące lat.
wyślij zdjęcie
Ghadamis
Wpisane na listę UNESCO niesamowite starożytne saharyjskie miasto o wyjątkowej, wielokondygnacyjnej architekturze.
wyślij zdjęcie
Erg Murzuq
Jeden z najbardziej malowniczych zakątków pustyni i największe skupisko wydm w tej części Sahary.
wyślij zdjęcie
Cyrena
Wpisane na listę UNESCO ruiny ukazujące tysiącletnią historię miasta, jednego z ważniejszych ośrodków świata hellenistycznego.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Zdecydowana większość obszaru Libii to pustynia. Jedynie na niewielkim pasie wzdłuż wybrzeża panuje śródziemnomorski klimat, tam też zdarzają się niewielkie opady w czasie zimowych miesięcy. W pozostałej części kraju nie pada prawie wcale, a temperatury wahają się od ponad 50 stopni w ciągu dnia do niemalże zera nocą. Libię najlepiej odwiedzać zimą (w szczególności, jeśli ktoś planuje wyjazd na pustynię ), oraz wiosną i jesienią, kiedy na wybrzeżu nie dokuczają letnie upały.
W chwili obecnej Libia znajduje się w trakcie wewnętrznego kryzysu politycznego. W związku z zaistniałą sytuacją Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od wyjazdów do tego kraju. Istnieje obowiązek wizowy. Nie ma możliwości uzyskania indywidualnych wiz turystycznych na przejściach granicznych; wizy takie mogą uzyskać jedynie grupy zorganizowane, które zawarły wcześniej umowy z libijskim biurem podróży. W Polsce nie ma ambasady Libii, jednak uprawnienia konsularne, w tym prawo wydawania wiz, posiada Biuro Współpracy Ekonomicznej Libii w Warszawie. Wizy turystyczne można uzyskać na podstawie aplikacji wizowej oraz potwierdzonego udziału w zorganizowanej imprezie turystycznej. Posiadanie w paszporcie wizy izraelskiej lub jakichkolwiek pieczęci tego państwa uniemożliwia otrzymanie wizy libijskiej.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Nie są wymagane szczepienia. Zalecane jest jednak szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Jedyne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne stanowi ameboza, zwłaszcza gdy korzysta się z usług przydrożnych barów, je nie myte warzywa i owoce, pije wodę niezdatną do picia.
Z uwagi na zagrożenie pospolitą przestępczością (kradzieże, napady na samochody) obcokrajowcy powinni unikać - zwłaszcza w nocy - samotnego podróżowania poza miasta, przebywania na dzikich plażach w małych grupach oraz noclegów w podrzędnych hotelach. Niepokojąco wzrasta liczba przestępstw wymierzonych w cudzoziemców. Odnotowywane są włamania do ich domów, w mniejszym stopniu napady na ulicach. Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych dotyczących ubioru (nie toleruje się krótkich strojów kobiecych oraz męskich krótkich szortów w miejscach publicznych) oraz wystrzegać się wyzywającego zachowania.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)