Jamusukro
Oficjalna stolica Wybrzeża Kości Słoniowej, słynąca z Bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju- największej chrześcijańskiej świątyni na świecie, wzorowanej na Bazylice Św. Piotra w Watykanie.
wyślij zdjęcie
Abidżan
Największe i najnowocześniejsze miasto w kraju, nazywane (czasami) Paryżem, lub Nowym Jorkiem Afryki.
wyślij zdjęcie
Grand Bassam
Nieco podniszczona ale wciąż urzekająca architekturą dawna kolonialna stolica kraju.
wyślij zdjęcie
Park Narodowy Tai
Wpisany na listę UNESCO jeden z ostatnich obszarów porośniętych pierwotnym lasem równikowym, zamieszkanym, między innymi, przez rzadkie hipopotamy karłowate.
wyślij zdjęcie
Park Narodowy Komoe
Wpisany na listę UNESCO, jeden z największych obszarów chronionych w tej części Afryki, wyróżniający się rzadko spotykaną różnorodnością gatunkową lasów równikowych i sawann.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Klimat - ogólnie
Najważniejszym czynnikiem kształtującym klimat Wybrzeża Kości Słoniowej jest odległość od Oceanu Atlantyckiego.
Wybrzeże Kości Słoniowej- Wybrzeże
W południowej, nadmorskiej części kraju występują dwie wyraźne pory deszczowe. Pierwsza z nich, bardziej intensywna przypada na maj i czerwiec, druga na październik i listopad. Okres między nimi, wprawdzie mniej deszczowy, nie jest doskonałym czasem na odwiedziny tego kraju, ponieważ wezbrane rzeki i wysokie trawy mogą utrudnić podglądanie dzikiej zwierzyny w parkach narodowych. Pora sucha trwa tutaj od grudnia do kwietnia.
Wybrzeże Kości Słoniowej- Część Północna
Im dalej na północ, tym mniej wyraźna staje się przerwa między dwiema deszczowymi porami roku. Już mniej więcej w połowie długości kraju łączą się one w jedną, trwającą od maja do października i wciąż skracającą się im dalej w głąb lądu.
Uwaga: Pomimo zakończenia wojny domowej, jaka wybuchła po wyborach prezydenckich na przełomie roku 2010 i 2011, sytuacja bezpieczeństwa na Wybrzeżu Kości Słoniowej nadal pozostaje niepewna. Policja i wojsko mają ograniczone możliwości działania i nie odzyskały jeszcze poziomu kontroli sprzed wybuchu konfliktu. Wiele placówek zagranicznych nie wznowiło jeszcze działalności w pełnnym zakresie, w związku z czym mozliwości udzielenia pomocy obywatelom polskim są bardzo ograniczone. W związku z powyższym Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim planującym wyjazd w ten rejon wnikliwe rozważenie konieczności takiej podróży oraz warunków bezpieczeństwa, w jakich miałaby się odbywać. Gdy wyjazd jest niezbędny, zaleca się uprzedni kontakt z Ambasadą RP w Abudży oraz zachowanie szczególnej ostrożności.
Przed przyjazdem na Wybrzeże Kości Słoniowej konieczne jest uzyskanie wizy pobytowej lub tranzytowej w jednej z ambasad Wybrzeża Kości Słoniowej w Europie (np. w Moskwie, Paryżu, Bonn, Bernie, Kopenhadze, Madrycie, Londynie). Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Francji.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Przy wjeździe należy okazać tzw. żółtą książeczkę z obowiązkowym ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze. W przeciwnym razie podróżny poddawany jest na lotnisku szczepieniu przez miejscowe władze sanitarne, które także wystawiają książeczkę - za usługę pobierana jest dość wysoka opłata (z możliwości tej nie należy korzystać, jeśli nie jest to konieczne). Zalecane jest szczepienie przeciw zapaleniu opon mózgowych i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Konieczna jest profilaktyka przeciw malarii - zarówno przed wyjazdem, jak i podczas pobytu oraz przez kilka tygodni po powrocie do Polski.
W Abidżanie istnieje zagrożenie przestępczością, nagminne są rabunki. Nie zaleca się przechadzek pieszych po mieście i zapuszczania się w głąb dzielnic biedoty. Choć po godz. 19.00 ustawiane są rogatki policyjne, lepiej nie poruszać się po mieście nocą samochodem. Turyści nie znający miasta i obowiązujących zwyczajów powinni skorzystać z usług miejscowego zaufanego przewodnika.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)