Pora sucha w Gwinei trwa od początku grudnia do kwietnia, jednak na zwiedzanie oddalonej od wybrzeża części kraju najlepiej zdecydować się w jej początkowych miesiącach, ponieważ w głębi kontynentu jest ona nieco krótsza. W czasie pory deszczowej temperatury w całym kraju są nieco niższe ale ilość opadów w ciągu miesiąca może być prawie dwukrotnie większa nic w Polsce przez cały rok (!).
Należy koniecznie zapoznać się z aktualną sytuacją polityczną i ewentualnymi zagrożeniami.
Wizy dla obywateli polskich wystawiane są w Konsulacie Honorowym Gwinei w Warszawie.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Przed przyjazdem należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną, znać miejsca występowania ognisk chorobowych i przedsięwziąć działania prewencyjne polegające na ścisłym przestrzeganiu zasad higieny tropikalnej, a także rozważyć możliwość zaszczepienia się przeciw cholerze. Występuje tu także zagrożenie malarią, w tym malarią mózgową, żółtą febrą, zapaleniem opon mózgowych i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze.
W stolicy i w głębi kraju występuje duże zagrożenie przestępczością. W Konakry, zwłaszcza w okolicach targowisk (Niger, Medina, Taouyah ), dochodzi do zuchwałych kradzieży, których sprawcami są także dzieci. Zdarzają się również brutalne napady bandyckie.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)