Gobi
Jedna z największych pustyń świata, na której zimą śnieg i czterdzieści stopni poniżej zera nie są niczym nadzwyczajnym.
wyślij zdjęcie
Ułan Bator
Uznawana nieoficjalnie za najbrzydszą, stolica Mongolii z wieloma muzeami i klasztorami świadczącymi o niezwykłej historii i kulturze kraju.
wyślij zdjęcie
Jezioro Chubsuguł
Zwane potocznie małym Bajkałem, położone w północnej Mongolii jezioro, będące jednym z najczystszych i największych zbiorników słodkiej wody na świecie.
wyślij zdjęcie
Erdene Zuu
Pierwszy buddyjski klasztor, położony w Kharkhorin, dawnej stolicy Czyngis Chana.
wyślij zdjęcie
Park Narodowy Gorchi-Tereldż
Park Narodowy nieopodal Ułan Bator zachwycający niesamowitymi krajobrazami i dziką przyrodą.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Mongolia jest ogromnym krajem w którym można znaleźć zarówno pustynie, jak i góry oraz bezkresne stepy. Cały jej obszar podlega wybitnie kontynentalnemu klimatowi, który cechuje się ogromnymi skrajnościami temperatur latem i zimą, oraz niewielkimi opadami. W związku z tym najlepiej odwiedzać Mongolię latem, niezależnie od regionu, chyba, że ktoś chce zmarznąć na pustyni.
Obywatele polscy udający się do Mongolii muszą posiadać wizy; wydaje je Ambasada Mongolii w Warszawie, a także inne przedstawicielstwa konsularne Mongolii na świecie. Przedstawicielstwa konsularne Mongolii wydają wizy pobytowe na okres do 30 dni. W przypadkach pobytu dłuższego niż 30 dni należy uzyskać nową wizę w Urzędzie ds. Imigrantów i Cudzoziemców w Ułan Bator (wymagane jest uzasadnienie konieczności dłuższego pobytu oraz przedłożenie dokumentów od instytucji lub organizacji działających w Mongolii potwierdzających konieczność pobytu przekraczającego 30 dni).
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Szczepienia nie są obowiązkowe. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, ewentualnie przeciw wściekliźnie oraz tyfusowi, gdy planowana jest wyprawa w teren. W Mongolii zdarzają się zachorowania na żółtaczkę (typu A, B i C), a także zatrucia pokarmowe i biegunki, których przyczyną może być żywienie się w niektórych zakładach gastronomicznych, szczególnie w okresie letnim.
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest dość wysokie. Szczególnie dotyczy to Ułan Bator. Częste są kradzieże kieszonkowe.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Absolutnie przepiękna dzika przyroda, bezkresna przestrzeń - naprawdę robi wrażenie i zdecydowanie warto odwiedzić ten kraj, lub przynajmniej przez niego przejechać. Niestety, potwornie trudny w zwiedzaniu. Brak dróg, brak oznakowań, można wyprawić się na własną rękę chyba głownie jeżeli jest się typem samotnego wędrowca przygotowanego na naprawdę trudne warunki (jak brak jakiegokolwiek źródła wody w promieniu najbliższych 50 km). Zwykłym backpackersom zostają wycieczki z miejscowymi kierowcami, drogie jak na polską kieszeń. Jedzenie jest niezbyt dobre i składa się głównie z przetworów z kozy - trzeba się odpowiednio wyposażyć w leki ;).