Klimat Laosu jest podzielony na dwie wyraźne pory: monsunową i suchą. Oczywiście najodpowiedniejsza na odwiedziny tego państwa jest druga z nich, trwająca od listopada do lutego. Nie tylko opady ale również temperatury są wówczas dużo mniejsze, co bardzo ułatwia zwiedzanie.
Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę miesięczną można uzyskać zarówno w ambasadzie Laosu, jak również na niektórych przejściach granicznych (patrz informacje niżej). Można ją przedłużyć dwukrotnie, każdorazowo o jeden miesiąc (wymagane jest umotywowanie wniosku). Przedłużenia wizy dokonuje się w Urzędzie Imigracyjnym w Vientiane.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Nie ma obowiązku okazania na granicy świadectw szczepień. Występuje jednak zagrożenie malarią, cholerą, dengą, amebozą, zapaleniem wątroby typu A, japońską odmianą zapalenia mózgu typu B, dyzenterią, gruźlicą, grzybicami i innymi chorobami skórnymi. Należy zapoznać się z aktualnymi komunikatami wydawanymi przez WHO na temat sytuacji zdrowotnej w regionie - warto przy okazji zwracać uwagę m.in. na występowanie ptasiej grypy.
Przed podróżą do Laosu wskazane jest uzyskanie w biurze turystycznym informacji na temat aktualnej sytuacji w tym kraju. Laos jest na ogół bezpieczny dla turystów, choć rośnie zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania). W Laosie w wielu miejscach zalegają niewybuchy. Należy trzymać się utartych szlaków, nie zbaczać z nich, zwłaszcza w prowincji Xieng Khouang, gdzie jedną z atrakcji turystycznych jest Dolina Dzbanów.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)