Klimat - ogólnie
Stany Zjednoczone są jednym z największych państw świata. Dwa wielkie łańcuchy górskie i dwa Oceany sprawiają, że różne regiony USA najlepiej prezentują się w różnych porach roku.
Stany Zjednoczone- Wschodnie i Południowe Wybrzeże
Najlepszym okresem na odwiedziny większości terenów położonych wzdłuż wschodniego wybrzeża jest jesień. Zima, podobnie jak w przeważającej części kraju, jest tu gwałtowna, śnieżna i mroźna, a do tego dość szybko przechodzi w upalne i wilgotne lato. Jesienią jest wciąż słonecznie i wystarczająco ciepło a ponadto pogoda jest dużo bardziej stabilna.
Stany Zjednoczone- Floryda
Floryda to bardzo upalny i słoneczny półwysep. Wysokie temperatury i wilgotność powietrza latem są na tyle dokuczliwe, że prawie cały ruch turystyczny odbywa się tam „zimą”, od listopada do kwietnia.
Stany Zjednoczone- Wielkie Równiny
Ogromne, płaskie obszary w centralnej części kontynentu charakteryzują się bardzo wyraźnie zaznaczonymi porami roku. Po bardzo mroźnej, wietrznej i śnieżnej zimie, przychodzi lato, nie mniej surowe. Im dalej na północ, tym zimna pora roku jest bardziej sroga i dłuższa.
Stany Zjednoczone- Góry Skaliste
Klimat w górach oraz u ich podnóży po wschodniej stronie jest zbliżony do tego który panuje na wielkich równinach, oczywiście z poprawką na wzrost wysokości nad poziomem morza. Zima jest przez to dużo mroźniejsza i dłuższa, dzięki czemu w stanach Kolorado, Nevada, Montana i okolicach, będącego przecież niegdyś gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich Salt Lake City, jest wiele ośrodków narciarskich.
Stany Zjednoczone- Zachodnie Wybrzeże
Północna część zachodniego wybrzeża to region najbardziej deszczowy w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej pada w czasie dość łagodniej zimy, najmniej w lecie- najlepszym okresie na odwiedziny Seattle i okolic. Im dalej na południe tym bardziej zacierają się różnice między poszczególnymi porami roku. Latem jest bardzo ciepło ale nie upalnie, zima z kolei jest bardzo łagodna, chociaż deszczowa.
Stany Zjednoczone- Kalifornia
W tym rejonie Stanów panuje już klimat typu śródziemnomorskiego. Opady zdarzają się głównie zimą, która jest chłodna, pochmurna i łagodna. Lato z kolei jest suche i ciepłe. W ciągu całego roku może wiać gwałtowny suchy wiatr Santa Ana, niosący tumany pyłu. Im dalej w głąb lądu, tym klimat staje się bardziej surowy. W górach temperatury gwałtownie spadają, a na pustynnych nizinach praży słońce, które zamieniło niektóre z nich w jałowe doliny, znane jako Dolina Śmierci, czy pustynia Mojave.
Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Obowiązek wizowy nie dotyczy posiadaczy prawa stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Customs and Border Protection) i zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do Stanów Zjednoczonych mimo ważnej wizy.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Opieka medyczna jest wszędzie dostępna i na wysokim poziomie, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje zwykle ponad 100 USD, doba w szpitalu - od 500 do kilku tysięcy USD, nie licząc badań i zabiegów. Terytoria zamorskie Stanów Zjednoczonych stosują te same zasady. Konieczne jest więc posiadanie ubezpieczenia turystycznego, pokrywającego koszty leczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem, najlepiej z firm znanych i posiadających przedstawicielstwa w USA.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)