Klimat - ogólnie
Ze względu na swój dość nietypowy kształt, Chile jest bardzo zróżnicowane pod względem klimatu: 4300 kilometrów rozciągłości południkowej sprawia, że nie sposób jednoznacznie wyznaczyć najlepszego okresu na odwiedziny tego państwa.
Chile - część północna
Północna część kraju to jeden z najbardziej suchych rejonów świata. Zwykle w ciągu roku spada tam jedynie kilka milimetrów deszczu. Latem, od grudnia do marca, panują dość wysokie temperatury, jednak dzięki temu, że powietrze jest bardzo suche, upał nie jest bardzo dokuczliwy.
Chile - część centralna
Centrum kraju najlepiej odwiedzać wiosną i jesienią. Upały nie są wtedy żadnym problemem, tak jak zimowe chłody i wilgotne powietrze, które jest bardzo dokuczliwe w połączeniu z wysokimi temperaturami.
Chile - część południowa
Południe kraju słynie z ogromnych ilości opadów, zwiększających się w miarę oddalania od równika. Ten region można odwiedzać przez cały rok, z wyjątkiem zimy, kiedy deszczu spada najwięcej, a niskie temperatury w połączeniu z porywistym wiatrem mocno dają się we znaki.
Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile artykułów spożywczych w stanie surowym oraz nasion i roślin. Bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary, bez możliwości apelacji.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Chile jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej.
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonnicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółltaczce A i B, którą zagrożenie występuje zwłaszcza w okresie letnim.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)