Khartoum
Stolica Sudanu położona w miejscu połączenia się Nilu Białego i Błękitnego, z piękną, starą częścią miasta, Omdurmanem.
wyślij zdjęcie
Meroe
Domy mieszkalne, instalacje wodne, świątynie, oraz, dużo większa niż w Egipcie liczba piramid, wybudowanych przez Kuszytów, panujących na tych ziemiach ponad 2,5 tysiąca lat temu.
wyślij zdjęcie
Napata
Wpisany na listę UNESCO, rozciągający się na przestrzeni 60 kilometrów zespół grobowców, domów mieszkalnych i pałaców liczących ponad 2500 lat.
wyślij zdjęcie
Park Narodowy Dinder
Park Narodowy we wschodnim Sudanie będący domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym słoni, antylop i bawołów.
wyślij zdjęcie
Park Narodowy Radom
Park Narodowy w zachodnim Sudanie obejmujący ochroną ponad milion hektarów sawanny i podmokłych łąk poprzecinanych siecią strumieni.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Sudan najlepiej odwiedzać między październikiem a kwietniem. Dzięki temu można uniknąć upałów, sięgających regularnie powyżej 40, a nawet 50 stopni. W pozostałych miesiącach jedynie wybrzeże nie jest dotknięte aż taką spiekotą. Im dalej na południe, tym większa szansa na deszcz, padający głównie między czerwcem a wrześniem.
Między Polską a Sudanem obowiązuje ruch wizowy. Paszport powinien mieć okres ważności co najmniej 6-miesięczny. Nie ma możliwości otrzymania wizy na lotniskach ani w portach. Ze względu na brak sudańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce o wizę tranzytową lub pobytową można ubiegać się w Ambasadzie Republiki Sudanu w Berlinie lub w sudańskich urzędach konsularnych w innych krajach. Posiadanie wizy izraelskiej jest równoznaczne z odmową udzielenia promesy wizy sudańskiej. Od podróżujących samolotem władze Sudanu pobierają na lotnisku w Chartumie opłatę wyjazdową (departure fee) w wysokości 35 SDG.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Na dużą skalę występują zagrożenia sanitarno- epidemiologiczne, ale nie ma obowiązku profilaktycznych szczepień. Powszechne są febra i malaria, nasila się zachorowalność na AIDS. Z uwagi na skalę zagrożeń epidemiologicznych i częste w tym kraju zatrucia pokarmowe należy ściśle przestrzegać zasad higieny, spożywać produkty tylko wiadomego pochodzenia oraz pić wodę oryginalnie butelkowaną bądź przegotowaną.
Najbardziej niebezpiecznym regionem jest obecnie prowincja Darfur w północno- zachodniej części kraju oraz Południowy Kordofan.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)