Rezerwat Sataplia
Malutki rezerwat chroniący jeden z ostatnich na świecie fragmentów lasu kolchidzkiego, w którym na przestrzeni 3,5 km2 można znaleźć tropy dinozaurów, ślady bytowania ludzi w epoce kamiennej, krater wygasłego wulkanu i jaskinie krasowe.
wyślij zdjęcie
Tbilisi
Stolica Gruzji z pięknym Starym Miastem, ogrodem botanicznym z własnym wodospadem, oraz tibiliskimi baniami.
wyślij zdjęcie
Swanetia
Niezwykle malowniczy górski region słynący również z wpisanych na listę UNESCO średniowiecznych miasteczek z domami- wieżami.
wyślij zdjęcie
Upliscyche
Najlepiej zachowane w kraju skalne miasto złożone z wielu nierzadko ogromnych pomieszczeń połączonych wykutymi w w kamieniu korytarzami na różnych poziomach.
wyślij zdjęcie
Tuszetia
Połączony z resztą świata jedynie 70- kilometrową drogą wykutą w skalnych stokach region, mogący z powodzeniem ubiegać się o miano najbardziej malowniczego miejsca na Ziemi.
wyślij zdjęcie
Kolumna Katskhi
Wysoka na ponad 40 metrów skalna kolumna z przycupniętym na szczycie kościółkiem Maksyma Wyznawcy, założonym prawdopodobnie w IX lub X wieku.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Klimat Gruzji jest zależny od dwóch czynników: bliskości Morza Czarnego i gór Kaukaz. Dzięki nim zima jest tu dość łagodna, ponieważ góry blokują dostęp powietrza polarnego nad terytorium kraju. Wiosna i jesień to pory największych opadów, których ilość maleje im dalej na wschód kraju. Lato w Gruzji jest ciepłe i wietrzne.
Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 360 dni . Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 360 dni jest paszport, ważny co najmniej pół roku dłużej niż deklarowany czas pobytu.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Władze Gruzji nie sprawują kontroli nad separatystycznymi republikami Abchazji i Osetii Płd. Wjazd do nich jest obecnie utrudniony dla cudzoziemców i możliwy tylko w szczególnych przypadkach. Ze względów bezpieczeństwa MSZ odradza podróżowanie do separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd. (a także rejonu Akhalgori i okolic Perevi).
MSZ ostrzega ponadto, że możliwości opieki konsularnej nad obywatelami polskimi na znajdujących się poza kontrolą władz w Tbilisi terytoriach separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd. są bardzo ograniczone.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Długo można mówić o pieknych szczytach Kaukazu, podziwiać urok gruzińskich kościołów, czy spacerować po szlakach kilkunastu parków narodowych. Nie potrafię sobie przypomnieć, żeby jakiekolwiek inne miejsce na świecie zachwyciło mnie tak jak Tuszetia. Z trudem znajduję porównanie dla piękna parku narowodego Borjomi- Charagauli. A mimo to, mogę z całą pewnością powiedzieć, ze to nie do tych miejsc tęsknie najbardziej każdego dnia, od kiedy wyjechałem z Gruzji. Bo czy może być coś lepszego niz życzliwi, prawdziwi ludzie, których gościnność nie zna granic? Lepszego niż smak szaszłyków, placków chaczapuri i pierożków hinkali? Niż dźwięki gruzińskiej muzyki i doskonałe wino domowej roboty? Wątpie. I za to wszystko Gruzja dostaje 10/10.