Bajkał
Bajkał to najstarsze i najgłębsze jezioro świata. Jego maksymalna głębokość to 1642 metry- wystarczająca, by schować w nim np. 7 warszawskich Pałaców Kultury ustawionych jeden na drugim albo całą Śnieżkę (górę, nie królewnę). Dno tego ogromnego zbiornika znajduje się na głębokości 1186,5 m p.p.m., co oznacza, że Bajkał jest największą światową kryptodepresją. W roku 1996 jezioro wraz z przyległymi terenami zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
wyślij zdjęcie
Moskwa
Jedna z najsłynniejszych stolic świata, gdzie skrajna bieda kontrastuje z bajecznym bogactwem a marzenia o mocarstwowej Rosji nigdy nie gasną.
wyślij zdjęcie
Petersburg
Druga stolica Rosji, nazywana „Wenecją północy”, zbudowana w XVIII wieku na bagnach u ujścia Newy.
wyślij zdjęcie
Sahalin
Jeden z doskonałych kandydatów do tytułu „miejsca na końcu świata”- wyspa u wschodnich wybrzeży Azji z ciekawą, związaną z polskimi zesłańcami, historią.
wyślij zdjęcie
Masz propozycję innej, ciekawej atrakcji tego kraju? Prześlij ją do nas za pomocą formularza:
Zgłoś atrakcję
Klimat - ogólnie
Rosja jest największym państwem na świecie i nie da się jednoznacznie określić, kiedy najlepiej ją odwiedzić. Największy wpływ na klimat ma tutaj odległość od mórz i oceanów. Im dalej, tym bardziej sucho, mroźno zimą a upalnie latem.
Rosja- pólnoc części europejskiej
Nie bez powodu amerykańskie filmy przedstawiają Moskwę jako wiecznie zaśnieżoną i mroźną stolicę. Tu i w innych regionach na północy europejskiej części Rosji zima trwa od połowy listopada aż do kwietnia. Wiosna jest krótka, chłodna i bardzo dokuczliwa z powodu rasputicy, czyli wielkich roztopów. Największe i najważniejsze miasta północy, Petersburg i Murmańsk, są pod zbawiennym wpływem zbiorników morskich, znacznie łagodzących mrozy. Działanie ciepłych prądów na morzu Barentsa jest tak duże, że Murmańsk, będący miastem portowym, może funkcjonować przez cały rok.
Rosja- południe części europejskiej
Kraina stepów jest dużo cieplejsza niż okolice Moskwy czy Petersburga. Na wybrzeżu Morza Czarnego panuje klimat zbliżony do śródziemnomorskiego a temperatury rzadko spadają poniżej zera. Lato jest bardzo ciepłe i słoneczne. Głównym czynnikiem kształtującym tu klimat jest łańcuch Kaukazu, często zaskakujący nagłym załamaniem pogody i gwałtownymi opadami, szczególnie zimą.
Rosja- Syberia
Syberia, zajmująca większą część Rosji jest jednym z najbardziej niegościnnych obszarów na Ziemi. Zima jest tu skrajnie mroźna, wiosna i jesień krótkie a lato gorące i dokuczające niezliczoną ilością komarów. Ogromne odległości od mórz powodują, że w wielu regionach roczne wahania temperatur sięgają kilkudziesięciu stopni, skacząc od minus 30-40 w zimie do plus 30 latem. Do wielu miast nie da się dotrzeć drogą lądową, nie tylko z powodu ogromnych odległości- wraz z odwilżą topi się wierzchnia warstwa lodu skuwającego grunt w północnej części Syberii, zamieniając w bagno ogromne połacie kraju.
Obowiązują zasady wjazdu na podstawie wiz, określone w polsko- rosyjskiej umowie międzyrządowej o warunkach podróży obywateli obu państw. Osoby przybywające do Rosji podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ewidencji meldunkowej w ciągu 10 dni kalendarzowych, licząc od momentu przekroczenia granicy. Pobyty krótsze, do 3 dni roboczych, nie wymagają zgłoszenia. Obowiązek zameldowania cudzoziemca spoczywa na stronie przyjmującej (zapraszającej), tak osobie fizycznej, jak i prawnej - podobnie, jak konsekwencje jego niedopełnienia. Radzimy jednak bezpośrednio po przybyciu przypomnieć o tym obowiązku gospodarzowi, bowiem Rosjanie często o nim nie wiedzą.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Występuje zagrożenie AIDS, gruźlicą i chorobami układu pokarmowego (zwłaszcza na prowincji). Zalecane są szczepienia przeciwko dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy. Między RP a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków i zachorowań.
Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą. Nie należy zachowywać się w sposób, który by sugerował, iż ma się przy sobie większą sumę pieniędzy, zwłaszcza w takich miejscach jak hotele, restauracje, stacje benzynowe itp. Należy unikać przygodnych znajomości, wdawania się w podejrzane interesy, zabierania przypadkowych pasażerów; lepiej tez nie korzystać
z zaproszeń do prywatnych mieszkań nieznanych bliżej osób, a także z poczęstunku alkoholem.
(źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych)