Pustynia Błędowska

Ocen: 3
Ocena atrakcji:
8.00 / 10
22. miejsce w województwie małopolskie
9. miejsce w rankingu "Inne obszary chronione"
34. miejsce w rankingu "PRZYRODA"
Widziałem/am tę atrakcję - moja ocena to:
0 / 10
Opis atrakcji

Największy w Polsce obszar lotnych piasków pochodzenia fluwioglacjalnego (około 33 km²) leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Rozciąga się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Granicą północną pustyni jest wieś Chechło, a na południu graniczy ona z dużym obszarem leśnym. Długość pustyni wynosi niecałe 10 km, a szerokość do 4 km. Średnia miąższość piasków to 40 m (maksymalnie do 70 m). Przez pustynię, z zachodu na wschód, przepływa rzeka Biała Przemsza.

Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000. Pustynia w obecnej postaci jest pochodzenia antropogenicznego. W wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców na terenie pustyni poziom wód gruntowych opadł do tego stopnia, że uniemożliwiło to rozwój roślin. W połączeniu z intensywną wycinką lasów na potrzeby górnictwa i hutnictwa, rozwijających się w tych rejonach już od średniowiecza, spowodowało to odsłonięcie ok. 150 km² piasków (miąższość piasku dochodzi do 60 m), sięgających na południu aż w okolice Szczakowej. Pozostałości tej tzw. Dużej Pustyni Błędowskiej to już niemal całkowicie zarośnięta Pustynia Starczynowska na zachód od Olkusza oraz Dziadowskie Morze koło Boru Biskupiego w okolicach Bukowna. Dawniej zdarzało się tam zjawisko fatamorgany. Obecnie podejmuje się działanie mające na celu uchronienie tego unikalnego obszaru poprzez karczowanie sukcesywnie zarastających drzew.

W 2010 roku rozpoczął się program "Ochrona mozaiki siedlisk przyrodniczych w zlewni rzeki Białej Przemszy" realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, w ramach którego przez pustynię zostanie wyznaczona ścieżka przyrodnicza o długości 12 km, odkrzewione oraz oczyszczone z niewybuchów zostanie 56 ha, usunięty zostanie muł z 10 ha Bagien Błędowskich i Stawu Jandy. Na pustyni prowadzony będzie także wypas zwierząt, co ma zapobiegać jej zarastaniu.

źródło: wikipedia.pl
Galeria atrakcji

Posiadasz ciekawe zdjęcia, którymi chciałbyś się podzielić z użytkownikami? Wyślij zdjęcie

Warto zobaczyć także

Wybierz atrakcję wg regionu

Polub nas na Facebooku

NULL#0 DBDriverADO->checkRes() called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/sys/DBDriverADO.php:174] #1 DBDriverADO->autoExecute(stats_raw, Array ([date_time] => 2024-11-24 19:21:58,[ip] => 3.145.167.58,[host] => dokadjechac.pl,[browser] => Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com),[url] => /polska/h1_pustynia-bledowska,[id_structure] => 190,[referer] => ), INSERT) called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/sys/VisitProcessor.php:36] #2 VisitProcessor::addVisit(3.145.167.58, dokadjechac.pl, Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com), /polska/h1_pustynia-bledowska, 190, ) called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/sys/VisitProcessor.php:108] #3 VisitProcessor::addVisitQuick() called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/index.php:30]