Sztolnie Kowary

Ocen: 0
Ocena atrakcji:
0 / 10
Zobacz aktualny ranking ”woj. dolnośląskie”
Zobacz aktualny ranking ”Inne - Architektura”
Zobacz aktualny ranking ”ARCHITEKTURA”
Widziałem/am tę atrakcję - moja ocena to:
0 / 10
Opis atrakcji

Podziemna trasa turystyczna o długości ok. 1200 m w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach.
Zakłady powstały na podstawie umowy międzypaństwowej między rządem PRL i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w 1948 r. Swą działalnością obejmowały obszar całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem Sudetów - Dolnego Śląska i ziemi kłodzkiej. Prace były prowadzone i finansowane przez ZSRR. Polegały one na badaniach wszystkich dostępnych wyrobisk podziemnych oraz towarzyszących im hałd, a później badaniach geologicznych wytypowanych obszarów. Po wstępnych badaniach obiecujący okazał się tylko rejon Sudetów. W Kowarach pod Jelenią Górą powstało Предприятие Кузнецкие Рудники, czyli „Przedsiębiorstwo Kowarskie Kopalnie”, przekształcone później w „Zakłady Przemysłowe R-1”.

Zakłady te obejmowały m.in. kopalnie w Kowarach (centrala), Radoniowie i Kletnie w pobliżu Stronia Śląskiego. W samych Kowarach obejmowały kopalnie: "Wolność", "Redensglŭck", "Liczyrzepa" i "Podgórze". W Kletnie należała do nich kopalnia Kopaliny.

Działały głównie do połowy lat 50. XX w.. W Kowarach pracowały jeszcze do lat 70, wydobycie rudy uranu trwało jeszcze do 1973 roku. Później głównie przetwarzano znajdujące się na hałdach ubogie rudy uranu. Całość odzyskanego uranu, bądź wcześniej urobku w ZPR-1, była sprzedawana do ZSRR.  

źródło: wikipedia.pl
Galeria atrakcji

Posiadasz ciekawe zdjęcia, którymi chciałbyś się podzielić z użytkownikami? Wyślij zdjęcie

Warto zobaczyć także

Wybierz atrakcję wg regionu

Polub nas na Facebooku