Bydgoszcz

Ocen: 2
Ocena atrakcji:
6.50 / 10
6. miejsce w województwie kujawsko-pomorskie
18. miejsce w rankingu "Miasta powyżej 100 tys. mieszk."
51. miejsce w rankingu "MIASTA"
Widziałem/am tę atrakcję - moja ocena to:
0 / 10
Opis atrakcji

Stare Miasto położone na zakolu Brdy zachowało średniowieczne rozplanowanie na rzucie zbliżonym do elipsy, z czworobocznym rynkiem w centrum i ulicami wybiegającymi z narożników. Przy budynku Nowy Rynek 3-5 znajdują się pozostałości baszty oraz dawnej fosy miejskiej.
Urok Starówki stanowi obok pięknych budynków szum spiętrzonej wody, liczne jazy i śluzy, mosty, groble, wielość nadbrzeży i bulwarów. Wiele z zabytkowych obiektów zbudowanych jest tuż nad Brdą, niejako kłania się w rzece. Stanowi to o niepowtarzalności bydgoskiej starówki.

Bydgoszcz posiada kilka historycznych rynków staromiejskich. Najstarszym jest, jak sama nazwa wskazuje, Stary Rynek, którego geneza sięga lokacji miasta w 1346 r., a nawet wcześniej.
Inne rynki zwane były od produktów, jakimi na nich handlowano, a więc: Zbożowy Rynek, Rybi Rynek, Wełniany Rynek, Kozi Rynek.
W XIX w. wytyczono Nowy Rynek w pobliżu gmachu Sądów, potrzebny w rozbudowującym się mieście. W XIX w. zaczęto intensywnie rozbudowywać Gdańskie Przedmieście leżące na północ od Brdy. Wytyczono tam kolejny rozległy rynek z kościołem pośrodku dzisiaj zwanym placem Piastowskim. Jego wielkość i charakter zabudowy dorównuje Staremu Rynkowi.
Niezależnie w centrum Starego Fordonu również znajduje się średniowieczny Rynek z zabytkowym kościołem św. Mikołaja pośrodku.

Wyspa Młyńska to jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy, ulubione miejsce spacerów dla wielu osób ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską. Ze względu na obecność licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova wyspa pełni również funkcje kulturalne.

Dzielnica Muzyczna ma charakter miasta-ogrodu. Wśród parków i skwerów znajdują się zabytkowe obiekty, secesyjne kamienice przy ul. Słowackiego i Mickiewicza, gmachy Teatru, Filharmonii, Akademii Muzycznej, Szkoły Muzycznej, wille z początku XX w.
W parkach znajdują się pomniki słynnych kompozytorów, pomnik Łuczniczki. W powietrzu rozlega się muzyka z pomieszczeń Szkoły i Akademii Muzycznej. Blisko stamtąd do Sielanki, która jest skupiskiem neoklasycystycznych willi w otoczeniu parkowym. 

źródło: wikipedia.pl
Galeria atrakcji

Posiadasz ciekawe zdjęcia, którymi chciałbyś się podzielić z użytkownikami? Wyślij zdjęcie

Warto zobaczyć także

Wybierz atrakcję wg regionu

Polub nas na Facebooku