Poznawanie Opola warto rozpocząć od rynku Starego Miasta. Początkowo jego zabudowa była drewniana, co sprzyjało rozprzestrzenieniu się pożarów, więc już od XIV wieku zaczęły pojawiać się domy murowane. W tym też okresie w mieście pojawił się ratusz, który z drewnianego domu kupieckiego stał się siedzibą władz i został przebudowany przy użyciu cegieł. Po licznych przebudowach, spowodowanych pożarami, ratusz zyskał kształt wzorowany na budynkach weneckich. W 1933, po rozebraniu przylegających do niego kamienic, runęła wieża ratuszowa. Odbudowano ją w nieco innym stylu, do budynku ratusza dobudowano też południowe skrzydło, wzbogacone arkadami (1936).
Opolski rynek mocno ucierpiał w 1945, podczas zdobywania miasta przez Armię Czerwoną. Zniszczeniu uległa większość zabytkowych kamieniczek na pierzei zachodniej i wschodniej. Pozostałe odbudowano po wojnie, jednak większość nie nawiązuje kształtem do dawnych, przedwojennych. Architekci polscy nadali nowym budynkom kształty nawiązujące do baroku.
Od Rynku odchodzi ul. Krakowska, reprezentacyjna ulica w centrum Opola. Początkowo ulica nosiła nazwę Bytomska, od Bramy Bytomskiej, znajdującej się w obrębie murów miejskich. W XIX wieku nadano jej współczesną nazwę - Krakowska/Krakauerstrasse. Po dojściu do władzy nazistów w 1933 przemianowano ją na Helmut-Brücknerstrasse, na cześć działacza NSDAP Helmuta Brücknera. Już rok później popadł on w niełaskę u Adolfa Hitlera i nazwę zmieniono na Hindenburgstrasse.
Po włączeniu Opola w granice Polski powrócono do historycznej nazwy Krakowska, aby w 1949 nadać jej imię Józefa Stalina. Kolejny powrót do tradycyjnej nazwy nastąpił w 1956.
Opole jest znane przede wszystkim z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Jest on organizowany corocznie, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek. Tradycyjnie w czasie KFPP dokonywany jest przegląd osiągnięć mijającego sezonu (koncert Superjedynki), prezentacja utworów premierowych (koncert Premiery), konkurs debiutów estradowych (koncert Debiuty) a także przegląd kabaretów (Kabareton). Dzięki stałej obecności mediów jedna z najpopularniejszych imprez estradowych w Polsce.
źródło: wikipedia.pl