Chorzów chociaż jest stosunkowo młodym miastem (prawa miejskie otrzymał jako Królewska Huta w 1868 roku), to jednak może się poszczycić wieloma zabytkami, na swój sposób unikatowymi.
Jednym z nich jest budynek Teatru Rozrywki w którym przed wojną mieścił się najekskluzywniejszy chorzowski hotel Graf Reden. Zbudował go żydowsko-niemiecki inwestor Franz Oppavsky. W okresie międzywojennym był on siedzibą m.in. Teatru Niemieckiego. A po wojnie był tam Dom Hutnika czyli Dom Kultury Huty Kościuszko (imprezy, koncerty, siedziba chórów itp.). Boczna przybudówkę, w której przed wojną działała wielka piwiarnia i w której odbywały się imprezy sportowe jak np. zawody w szachach, w skacie, a nawet walki bokserskie, przebudowano na potrzeby teatru. Znajduje się on w centrum Chorzowa – nieopodal rynku, przy tzw. estakadzie, na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Katowickiej.
Swoistą wizytówką miasta jest gmach poczty. Budynek powstał w XIX wieku. Ma charakter neogotycki. Dawniej pod ażurową kopułą znajdował się napowietrzny system telefoniczny. Sieć telefoniczna była prowadzona z hełmu wieży, natomiast centrala mieściła się w piwnicach budynku. Podobne rozwiązania stosowano we Wrocławiu i Stralsund, w XIX wieku było to rozwiązanie nowoczesne. Później ten system łączności wyparły kablowe linie telefoniczne.
W granicach Chorzowa znajduję się też Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku z dziesiątkami atrakcji, od ogrodu zoologicznego poprzez wesołe miasteczko, kąpielisko i kilkanaście fontann, aż po Planetarium Śląskie- najstarsze i największe w Polsce.
źródło: wikipedia.pl