Uzdrowiskowy 55-hektarowy Park Solankowy jest niejako wizytówką miasta. Duma Inowrocławia są właśnie przepiękne, kolorowe dywany kwiatowe w parku, na które wysadza się rocznie ponad 110 tysięcy sadzonek kwiatów. W zachodniej części parku jest tężnia solankowa, jeden z trzech tego typu w Polsce obiektów lecznictwa zdrojowego, mająca kształt dwóch połączonych wieloboków.
Inowrocław jest słynny z organizacji imprez kulturalnych i rozrywkowych, których rocznie organizuje się ok. 350. W sezonie letnim w każdą niedzielę i dzień świąteczny organizuje się koncerty plenerowe. Zaś w okresie jesienno-zimowym odbywają się koncerty w pięknym wnętrzu dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego. Wstęp na większość imprez jest darmowy.
W Inowrocławiu turyści mogą także podziwiać miejsca zabytkowe. Wśród najcenniejszych i najciekawszych zabytków wymienia się romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny z XII w., gotycki kościół pw. Św. Mikołaja z XIII w., klasycystyczny kościół pw. Św. Barbary i św. Maurycego i neoromański pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie wzniesiony w latach 1898-1900 oraz liczne zabytkowe kamienice i domy, ponad 100-letni hotel "Bast" i fragmenty murów obronnych z XIII w.
Z Inowrocławiem związane są takie wielkie osobowości jak: Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Szenic, Maria Konopnicka, gen. Władysław Sikorski, Stefan Starzyński, Józef Unrug oraz Janusz Kusociński.
źródło: wikipedia.pl