Miasto zachowało wiele ze swego pierwotnego wyglądu, dlatego też jest określane jako jedno z ciekawszych miast Opolszczyzny. Byczyna jest jednym z niewielu miast w Polsce w którym średniowieczne mury zachowały się niemal w całości. Przypuszczalnie powstały na przełomie XV i XVI w. i otaczają miasto linią owalną o długość 912,5 m. Wykonane są z kamienia i cegły, na fundamentach z głazów narzutowych klinowanych piaskowcem. Obwarowania składają się z jednego rzędu murów, dwóch wież i baszty a przeciętna wysokość murów wynosi 5,5-6 m. przy grubości 1,35-1,7 m.
Podczas zwiedzania murów nie można pominąć Wieży Bramnej Zachodniej tzw. Niemieckiej z XV w. Została wzniesiona przypuszczalnie do pierwotnej wysokości murów. Jest nakryta obecnie płaskim dachem, w przyziemiu znajduje się ostrołukowy przejazd przebity w końcu XIX w., a ponad nim, w połowie wysokości, wąskie okienka strzelnicze oraz, po dwa w każdej elewacji ,półkoliście zamknięte okienka umieszczone w prostokątnych niszach. Od północy przylegała do wieży brama przejazdowa.
Pierwotny ratusz Byczyny z przełomu XV w. i XVI w. całkowicie spłonął w 1945 roku. Pieczałowicie zrekonstruowany, z zachowaniem dawnej stylistyki, oddano do użytku 25 stycznia 1968r. - w 380 rocznicę pokonania arcyksięcia Maksymiliana. Zachowały się oryginalne zabytkowe piwnice i kartusz z 1709.
Dwukrotnie każdego roku odbywa się w Byczynie Międzynarodowy Turniej Rycerski, przeważnie na początku maja oraz września. We wrześniu 2007 r. towarzyszyło turniejowi otwarcie nowo wybudowanego grodu rycerskiego stylizowanego na średniowieczny Ostrów.
źródło: wikipedia.pl