Cerkiew w Kwiatoniu

Ocen: 1
Ocena atrakcji:
9.00 / 10
5. miejsce w województwie małopolskie
2. miejsce w rankingu "Obiekty sakralne"
5. miejsce w rankingu "ARCHITEKTURA"
Widziałem/am tę atrakcję - moja ocena to:
0 / 10
Opis atrakcji

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu – dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Obecnie używana jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim. Należy do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Cerkiew została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku. Za datę budowy często podawany jest rok 1700. Wieża została dostawiona w 1743 roku. Świątynia jest cerkwią łemkowską typu północno-zachodniego. Uznawana jest za modelowy przykład tego stylu. Cerkiew wybudowano z drewna.

Jest budowlą o konstrukcji zrębowej, orientowaną, trójdzielną. Wzniesiona została na planie złożonym z trzech kwadratów: obszernego prezbiterium, nawy i babińca. Trójdzielność budowli wyraźna jest również w bryle, która wznosi się od najniższego prezbiterium, przez wyodrębnioną wyższą nawę po dominującą nad całością wysmukłą wieżę. Każdy z członów budowli jest nakryty odrębnym dachem. Wewnętrzne ściany zdobi polichromia architektoniczna i figuralna wykonana w 1811 roku. Malowidła na ścianach imitują marmurowe kolumny i gzymsy. Na uskokach kopuły nad nawą przedstawiono aniołki, zaś powyżej scenę Przemienienia Pańskiego. Na stropie babińca znajduje się malowidło Opieki Bogurodzicy. Zachodnią część nawy oraz ściany babińca obiega chór muzyczny z nietypową, rzeźbioną arkadowo balustradą, na której znajduje się klika chorągwi procesyjnych. Pozostałe chorągwie oraz XIX-wieczny, dwustronnie malowany krzyż procesyjny znajdują się w babińcu. We wnętrzu znajduje się wyposażenie pochodzące z XIX i początku XX wieku. Najstarsze jego elementy, utrzymane w tradycji późnobarokowej, pochodzą z XVIII stulecia.

Prezbiterium od nawy oddziela ikonostas autorstwa Michała Bogdańskiego z 1904 roku. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny z XIX wieku, zaś w nawie dwa ołtarze boczne z ikonami przedstawiającymi Matkę Bożą z Dzieciątkiem i Zdjęcie z Krzyża. W zakrystii przechowywana jest płaszczenica, wykonane na płótnie przedstawienie zmarłego Chrystusa.

źródło: wikipedia.pl
Galeria atrakcji
 

Posiadasz ciekawe zdjęcia, którymi chciałbyś się podzielić z użytkownikami? Wyślij zdjęcie

Warto zobaczyć także

Wybierz atrakcję wg regionu

Polub nas na Facebooku

NULL#0 DBDriverADO->checkRes() called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/sys/DBDriverADO.php:174] #1 DBDriverADO->autoExecute(stats_raw, Array ([date_time] => 2024-11-24 19:33:25,[ip] => 18.217.208.220,[host] => dokadjechac.pl,[browser] => Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com),[url] => /polska/h76_cerkiew-w-kwiatoniu,[id_structure] => 190,[referer] => ), INSERT) called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/sys/VisitProcessor.php:36] #2 VisitProcessor::addVisit(18.217.208.220, dokadjechac.pl, Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com), /polska/h76_cerkiew-w-kwiatoniu, 190, ) called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/sys/VisitProcessor.php:108] #3 VisitProcessor::addVisitQuick() called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/index.php:30]