Ruiny w Krupem

Ocen: 0
Ocena atrakcji:
0 / 10
Zobacz aktualny ranking ”woj. lubelskie”
Zobacz aktualny ranking ”Ruiny”
Zobacz aktualny ranking ”ARCHITEKTURA”
Widziałem/am tę atrakcję - moja ocena to:
0 / 10
Opis atrakcji

Początkowo został wybudowany mały zameczek będący teraz północno-wschodnią częścią zamku. Wtedy jego właścicielami byli Krupscy herbu Korczak. Potem Zborowscy i Gnoińscy. Około roku 1577 posiadłość nabył Paweł Orzechowski, który rozbudował ją do rozmiarów okazałej obronnej rezydencji.

Główna część zamku wzniesiona na planie kwadratu otoczona była wewnętrzną fosą; podzamcze chroniły okalające je mury z bastejami, mokradła i stawy. W pierwszym etapie rozbudowy powstało skrzydło północno-zachodnie. Budowla zwieńczona attyką miała arkadową galerię na obu kondygnacjach; na parterze z kamiennymi półkolumnami, na piętrze ceglanymi filarami. W tej części zamku znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne. Część mieszkalna urządzona została w przylegającej baszcie zachodniej. Skrzydło południowo-zachodnie – zamykające wewnętrzny dziedziniec – zbudowano w latach 1604–1608. Były tam pomieszczenia gospodarcze na parterze, a na piętrze izba stołowa, sale i pokoje przestrzenne. Również to skrzydło zwieńczone było attyką. Elewację wykonano w technice sgraffitowej, chronił ją gzyms kordonowy. Okna w boniowanych obramieniach rozmieszczono rytmicznie.

Do zamku prowadził most zwodzony; przez bramę wchodziło się na duży dziedziniec. Nie wiadomo, jak dokładnie rezydencja wyglądała, ponieważ ocalały jedynie mury. Wiadomo, że budowla miała charakter obronny z bastejami w narożach czworokątnego założenia. Baszta bramna z oknami strzelniczymi mieściła na piętrze sklepione pomieszczenie mieszkalne dla straży. Nad bramą wjazdową widniał Jastrzębiec, herb Zborowskich. W podzamczu mieszkała służba i rzemieślnicy, były tam też stajnie.

Od 1648 do 1651 zamek ucierpiał z powodu najazdu oddziałów Chmielnickiego i Tatarów, w 1655 zdewastowali go Szwedzi. Od tego czasu jest ruiną. Kolejni właściciele zamku od 1670 do końca XVIII wieku: Niemirycze, Buczaccy i Rejowie (potomkowie Mikołaja Reja z Nagłowic) nie byli w stanie odbudować niszczejącej rezydencji.

W 1962 ruiny zostały zakonserwowane, wzmocnione i odnowione. 

źródło: wikipedia.pl
Galeria atrakcji

Posiadasz ciekawe zdjęcia, którymi chciałbyś się podzielić z użytkownikami? Wyślij zdjęcie

Warto zobaczyć także

Wybierz atrakcję wg regionu

Polub nas na Facebooku

NULL#0 DBDriverADO->checkRes() called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/sys/DBDriverADO.php:174] #1 DBDriverADO->autoExecute(stats_raw, Array ([date_time] => 2024-11-24 19:40:04,[ip] => 13.58.28.196,[host] => dokadjechac.pl,[browser] => Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com),[url] => /polska/h213_ruiny-w-krupem,[id_structure] => 190,[referer] => ), INSERT) called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/sys/VisitProcessor.php:36] #2 VisitProcessor::addVisit(13.58.28.196, dokadjechac.pl, Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com), /polska/h213_ruiny-w-krupem, 190, ) called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/sys/VisitProcessor.php:108] #3 VisitProcessor::addVisitQuick() called at [/home/dokadj/domains/dokadjechac.pl/public_html/index.php:30]