Bielsk Podlaski

Ocen: 1
Ocena atrakcji:
3.00 / 10
19. miejsce w województwie podlaskie
25. miejsce w rankingu "Miasta od 10 do 100 tys. mieszk."
60. miejsce w rankingu "MIASTA"
Widziałem/am tę atrakcję - moja ocena to:
0 / 10
Opis atrakcji

Bielsk Podlaski, będący jednym z najstarszych miast Podlasia, słynie z dużej liczby zabytkowych cerkwi . Najbardziej znaną z nich jest cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Wzniesiona pod koniec XVI w., jest najstarszą świątynią drewnianą w mieście. W cerkwi znajduje się – uważana za cudowną – Bielska Ikona Matki Bożej.

Ciekawym obiektem jest też Cerkiew cmentarna Świętej Trójcy. Pierwsza cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Bielsku Podlaskim, zwana Troicką, została ufundowana po 1533 przez królową Bonę. Znajdowała się w dzielnicy Nowe Miasto. Początkowo prawosławna, od 1596 była świątynią unicką. Wskutek braku remontów, cerkiew w 1774 uległa zawaleniu. Odbudowana została na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1839, po kasacji unii na Białostocczyźnie, świątynię przejął Kościół prawosławny. W związku z likwidacją parafii Świętej Trójcy i przyłączeniem wiernych do parafii św. Michała Archanioła (Michajłowskiej), cerkiew przeniesiono w połowie XIX wieku na cmentarz. Początkowo świątynia podlegała parafii św. Michała Archanioła; od 1998 należy do parafii Opieki Matki Bożej.

Zabytkiem jest również Ratusz w Bielsku Podlaskim wzniesiony w latach 1776-1780 w stylu późnobarokowym według projektu Jana Sękowskiego, nadwornego architekta Branickich. W ciągu wieków był trzykrotnie przebudowywany, w pierwszej połowie XIX wieku, przed rokiem 1920 i w 1942. Obecnie jest siedzibą Muzeum Podlaskiego w Bielsku Podlaskim. 

źródło: wikipedia.pl
Galeria atrakcji

Posiadasz ciekawe zdjęcia, którymi chciałbyś się podzielić z użytkownikami? Wyślij zdjęcie

Warto zobaczyć także

Wybierz atrakcję wg regionu

Polub nas na Facebooku