-
Cisna
-
Kościół w Cisnej
Od roku 2002 w Cisnej oraz pobliskich wsiach Dołżyca, Łopienka oraz Dolina odbywa się w sierpniu cykliczna impreza folklorystyczna pn. Festiwal Sztuk Różnych "Bieszczadzkie Anioły". Na festiwalowych koncertach swoją twórczość prezentowali m.in. Antonina Krzysztoń, Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo i wielu innych artystów. Poza koncertami organizowane są również targi sztuki ludowej, spotkania z poetami i autorami książek oraz pokazy sprawności GOPR.
Przez Cisną przebiega Główny Szlak Beskidzki.
Na cmentarzu w Cisnej znajduje się najstarszy grób w Bieszczadach z roku 1842: Antoniego Kwiecińskiego i jego wnuczek, Róży Augusty (żyła 6 lat) i Ludwiki Klary (żyła 4 lata), którzy zmarli na cholerę.
Jest tam też grobowiec rodziny Meinardich - potomków włoskiego budowniczego kolei. We wspólnym grobie pochowano milicjantów poległych na posterunku 24 lipca 1945 r. podczas pierwszego ataku UPA na Cisnę. Pomnik żołnierzy i milicjantów poległych w walkach z bandami UPA – na wzgórzu Betlejemka (Kamionka) tuż przy centralnym skrzyżowaniu. Wokół pomnika zrekonstruowano drewniano-ziemne umocnienia, w których polska załoga Cisnej odpierała ataki Ukraińców. Na cmentarzu jest najstarszy grób w Bieszczadach z roku 1842: Antoniego Kwiecińskiego i jego wnuczek, Róży Augusty (żyła 6 lat) i Ludwiki Klary (żyła 4 lata), zmarli na cholerę. Grobowiec rodziny Meinardich - potomków włoskiego budowniczego kolei. We wspólnym grobie pochowano milicjantów poległych na posterunku 24 lipca 1945 r. podczas pierwszego ataku UPA na Cisnę. Pomnik żołnierzy i milicjantów poległych w walkach z bandami UPA – na wzgórzu Betlejemka (Kamionka) tuż przy centralnym skrzyżowaniu. Wokół pomnika zrekonstruowano drewniano-ziemne umocnienia, w których polska załoga Cisnej odpierała ataki Ukraińców.
źródło: wikipedia.pl
Posiadasz ciekawe zdjęcia, którymi chciałbyś się podzielić z użytkownikami? Wyślij zdjęcie