Siedlce

Ocen: 2
Ocena atrakcji:
8.00 / 10
9. miejsce w województwie mazowieckie
7. miejsce w rankingu "Miasta od 10 do 100 tys. mieszk."
24. miejsce w rankingu "MIASTA"
Widziałem/am tę atrakcję - moja ocena to:
0 / 10
Opis atrakcji

Jednym z najpiękniejszych siedleckich zabytków jest pałac Ogińskich.
Pałac murowany został wybudowany przez Kazimierza Czartoryskiego przed 1730. Powstał na miejscu dworów drewnianych, o których była wzmianka w 1698. W latach 1769-1770 gruntowny remont pałacu przeprowadził Michał Fryderyk Czartoryski, syn Kazimierza. W 1775 Aleksandra Ogińska odziedziczyła po ojcu Michale, pałac wraz z dobrami siedleckimi. W latach 1779-1781 przebudowała ona pałac według planów Stanisława Zawadzkiego. W centralnej części została dobudowana górna kondygnacja wraz z nową elewacją frontową. Po bokach dobudowano dwa skrzydła poprzeczne. Całość budynku nabrała charakteru klasycznego. Była to pierwsza na ziemiach polskich budowla zawierająca motyw portyku kolumnowego.

Nad miastem góruje Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowana została w latach 1906-1912, staraniem ks. Józefa Scipio del Campo na placu ofiarowanym przez Ludwika Górskiego w imieniu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Konsekrowana 21 września 1913 przez Franciszka Jaczewskiego, bpa lubelskiego. Jest katedrą od 25 stycznia 1924 na mocy bulli Stolicy Apostolskiej. Została ostatecznie wykończona w 1928 staraniem ks. Juliana Rystera z ofiar duchownych i wiernych z okazji rocznicy 10-lecia wskrzeszenia diecezji. Podczas II wojny światowej zostały zniszczone witraże, później odrestaurowane. Kościół przeszedł gruntowny remont w l. 1997-1998 (przed pielgrzymką papieża Jana Pawła II w 1999, podczas której odwiedził Siedlce), kiedy odrestaurowano prezbiterium (wymiana posadzki, przeniesienie tabernakulum) i wykonano nowy witraż w centralnym oknie frontonu.

Wspaniale prezentuje się również kamienica przy ulicy Floriańskiej. Jest to budowla późnobarokowa wzniesiona prawdopodobnie w końcu XIX wieku. Obecnie kamienica jest własnością parafii św. Stanisława, łączy w sobie elementy renesansu, baroku i klasycyzmu. 

źródło: wikipedia.pl
Galeria atrakcji

Posiadasz ciekawe zdjęcia, którymi chciałbyś się podzielić z użytkownikami? Wyślij zdjęcie

Warto zobaczyć także

Wybierz atrakcję wg regionu

Polub nas na Facebooku